Vítejte na stránkách obce Lopeník

Obec Lopeník se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Průměrná nadmořská výška katastru obce je 670 m.n.m. Třetí nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velký Lopeník dosahuje nadmořské výšky 911 m.n.m.

Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. Krajinou Moravských Kopanic pod Velkým Lopeníkem turisty i cyklisty provede naučná sedmikilometrová stezka. Katastrem obce procházejí tři značené turistické trasy a cyklistická stezka Klubu českých turistů. Obec protínají cyklotrasy Bílé Karpaty (60 km) a Přírodou Bílých Karpat.

Dvaadvacetimetrová rozhledna z dubového dřeva stojí na vrcholu Velkého Lopeníku, přímo na státní hranici a má připomínat přátelství Čechů a Slováků. Odměnou za překonání 101 schodů je pohled na obě strany státní hranice a za výborné viditelnosti dohlédnete až do Západných Tater a Hrubého Jeseníku.

V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. p. 141. Z dalších památek stojí za pozornost zvonice, litinové kříže a památník obětem II. světové války.

V okolí obce se nachází několik zajímavých přírodních lokalit, jako je přírodní památka Grůň s výskytem řady druhů orchidejí, přírodní památka U zvonice nebo zachovalá pastvina s výskytem prstnatce bezového Hrubý Mechnáč.

Nejznámějším pojmem celé oblasti je Lopenické sedlo, dominanta krajiny, kde se setkává sedm cest. Leží mezi vrcholy Malý Lopeník a Mikulčin vrch a bylo vytvořeno silnými větry, které s sebou odnášely drobné částečky hornin.

0
Počet obyvatel k 31.05.2020
0
Katastrální plocha (ha)
0
Nadmořská výška (m n.m.)
0
První písemná zpráva (rok)