Rozhledna na Velkém Lopeníku (911 m.n.m.) - 3. nejvyšším vrcholu Bílých/Bielých Karpat

je dřevěná stavba s kamennou základnou stojící na moravsko-slovenské hranici blízko obcí Lopeník, Březová a Nová Bošáca. Byla postavena v letech 2004 až 2005 jako symbol česko–slovenského přátelství.

Realizaci rozhledny iniciovaly obce v Bílých Karpatech. Autorem vítězného návrhu je architektonické studio NEW WORK. Na pokrytí nákladů stavby se podíleli obec Lopeník, okolní obce a dobrovolní dárci, bylo využito i podpory z projektu Leader a podpory z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Technické informace

Rozhledna navázala na tradici dřevěných rozhleden, které na Velkém Lopeníku stály v minulosti. Má betonovo-kamenný podstavec obdélníkového půdorysu. Na podstavec je posazena dřevěná příhradová konstrukce z dubových trámů, která se směrem k vrcholu ve dvou směrech zužuje. K vyhlídkové plošině je třeba vystoupat po schodišti o 101 schodech. Celková výška rozhledny je 21,9 metru.

Vyhlídková plošina rozhledny nabízí z výšky 19 metrů kruhový výhled na malebnou krajinu Bílých Karpat a jejich okolí, za dobrého počasí i daleké výhledy na Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a za výjimečné dohlednosti i Jeseníky.

Přístupnost

K rozhledně vedou 3 turistické trasy:

150px-POL_Szlak_zielony.svg

Zelená z Mikulčina Vrchu, kolem horských chat Arnika a Jana přes Lopenické sedlo a Malý Lopeník až na Velký Lopeník. Nad Lopenickým sedlem se v letní sezóně pase dobytek a může se zde nacházet elektrická ohrada (lze překročit). Od rozhledny pak zelená značka pokračuje směrem k samotě Staré Díly blízko obce Březová.


150px-POL_Szlak_żółty.svg 

Žlutá trasa ve směru od autobusové zastávky U točny a kolem Chaty Lopeník se na Malém Lopeníku potkává se zelenou, která zde na žlutou navazuje.


60px-Naucna-stezka.svg

K rozhledně vede i část 60px-Naucna-stezka.svg Naučné stezky Lopeník.  Stezka začíná u OÚ Lopeník,

u 5. tabule navazuje na 150px-POL_Szlak_żółty.svg žlutou turistickou trasu a pokračuje až na Malý Lopeník,

odtud potom po 150px-POL_Szlak_zielony.svg zelené.


150px-POL_Szlak_niebieski.svg 

Modrá značka přivádí návštěvníky ze slovenské strany. Trasa začíná v obci Nová Bošáca.


Rozhledna je celoročně otevřená. Vstup na rozhlednu je na vlastní nebezpečí.

V sezóně bývá otevřen kiosek s občerstvením, kde je možné zakoupit turistickou známku a jiné turistické materiály. Návštěvníkům jsou k dispozici lavičky, otevřené ohniště, pramen s vodou, dřevěný přístřešek a suché WC.

Vstupné

Pouze v sezóně, 

denně  od 10:00 do 18:00

(otevřeno je však celoročně, nonstop)

Cena:

50 Kč dospělí,

25 Kč děti,

ZTP zdarma

Vstupné na rozhlednu je využíváno na provoz a opravy rozhledny. Děkujeme.