Kůrovcová kalamita se bohužel nevyhnula ani našim obecním lesům. Zatím se naštěstí neprojevila v takovém měřítku jako jinde v republice, ale její dopady v souvislosti s nízkými výkupními cenami na trhu se dřevem pociťujeme úplně stejně. Část kůrovcového dřeva se zatím daří byť za nižší ceny než v minulých letech se ziskem prodat. Část dřeva je však buď úplně neprodejná, nebo prodejná za cenu pod výrobními náklady, což se nevyplatí. Napadené dřevo je však i přesto nezbytné vytěžit, zpracovat a odvést. Abychom zefektivnili hospodaření v obecních lesích, podali jsme žádosti o dotace na 2 nové stroje.

Prvním byl vyvážecí klanicový vlek Scandic ST6 s nakládacím hydraulickým ramenem SC-53. Na ten nám 50% dotací přispěl Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Díky němu jsme nyní soběstační v odvozu dřeva v celých délkách z obecních lesů. Stroj bude převážně používán při úklidu lesa po těžbě a odvozu potěžebních zbytků.

Druhým pořízeným pomocníkem byl řezací a štípací stroj Palax PRO 360 včetně hydraulicky ovládaného podávacího stolu a hydraulického zvedáku. Dotace na něj činila opět 50% a tentokráte nám na něj přispěl Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) v rámci „Programu rozvoje venkova,“ podprogramu „Investice do strojů a technologií využívaných v lesním hospodářství.“ Tato sestava nám tak umožní dřevo přivezené v celých délkách pořezat na požadovanou délku polen (od 25 do 60 cm dle nastavení obsluhou) a zároveň i poštípat. Obsluhu stroje je navíc schopen obstarat sám jeden člověk.

Díky dotacím je tak nyní obec vybavena potřebnou technikou pro zpracování jinak neprodejného či se ztrátou prodejného materiálu na palivové dřevo, které tak budeme moct od příštího roku nabídnout občanům. Působením tohoto synergického efektu tím bude obec efektivněji hospodařit v obecních lesích a zároveň budou mít občané možnost si zakoupit hotové naštípané a nařezané palivové dřevo za přijatelnou cenu. Bližší informace k cenám, druhu dřeva, objednávkám a možným termínům dodání zveřejníme v prvním čtvrtletí příštího roku.