Vláda na dnešním mimořádném zasedání rozhodla, že ode dne 19. března 2020 se všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Od 19. března 2020 vláda zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin všem osobám mimo seniory nad 65 let, a to v čase od 10.00 a 12.00 hodin. Výjimku mají majitelé a zaměstnanci prodejny. „Důchodci jsou samozřejmě nejvíce ohroženi a máme o ně starost. Proto jsme rozhodli, že od zítra mohou od 10 do 12 nakupovat potraviny pouze důchodci,“ vysvětlil Andrej Babiš. Večer vydal ministr zdravotnictví nové mimořádné opatření, kterým se tento zákaz rozšířil i na prodejny hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků.