Jablka na každém kroku a ve všech podobách – čerstvě vylisovaný mošt v moštárně, v sadu sušená jablíčka z tradiční sušírny ovoce, pečená jablka v jablečných moučnících i čerstvě utržená jablka ze stromu v přírodní zahradě Centra Veronica. Tématiku doplňuje ovocnářská poradna, ochutnávka ovoce a prodej sazenic starých odrůd ovoce.

Vůně jablečných moučníků, chuť jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada – to vás čeká v Hostětíně poslední neděli v září.

Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavný program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení či muzicírování cimbálové muziky. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce či vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt.

Jablečná slavnost se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Co vás čeká na Jablečné slavnosti?

Hudba a folklór

• Vystoupení dětského folklórního souboru Světlovánek z Bojkovic (12:00 na návsi)
  • Cimbálová muzika Bojkovjan (13:00 – 17:00 v sadu za moštárnou)
  • Tabáskova partyja (13:15 – 14:15 na výletišti)
  • Něco mezi (14:45 – 15:45 na výletišti)
  • Der Šenster Gob (16:30 – 17:30 na výletišti)

Zábava pro děti

• Pohádkové divadelní představení divadla Řád červených nosů (15:00 v sadu)
  • Dětská stezka ovocným sadem se spoustou úkolů pro děti (v sadu po celý den)
  • Řemeslné dílničky
  • Dětský koutek pro nejmenší

Zábava pro dospělé

• Jablečný trojboj (za obecním úřadem)
  • Tombola o hodnotné ceny (losování v 16:00)

Jarmark místních produktů a ukázky tradičních řemesel

• Biojarmark (po celý den)
  • Prezentace držitelů regionální značky Tradice Bílých Karpat
  • Trh regionálních produktů a řemeslných výrobků (po celý den)
  • Přehlídka a prodej jablečných moučníků pečených místními hospodyňkami, ukázky do 13:30, prodej ve 14 hod.
  • Ukázka ručního moštování
  • Ukázky starých řemesel (v sadu za moštárnou a na návsi)

Ekologické vzdělávání, ovocnářství, přírodní zahrada

• Ekologické poradenství
  • Výstava starých a krajových odrůd ovoce a ovocnářské poradenství
  • Exkurze ekologickými projekty v Hostětíně – prohlídky pasivního domu, moštárny, přírodní zahrady, kořenové čistírny odpadních vod a výtopny na biomasu na sebe volně navazují a konají se v různých časech:
    – Den otevřených dveří v pasivním domě (prohlídky domu 12:30, 13:30, 15:30)
    – Komentované prohlídky moštárny (12:00, 14:00, 16:00)
    – Komentované prohlídky přírodní zahrady (14:00, 16:00)
    – Komentované prohlídky kořenové čistírny, výtopny na biomasu, obecné seznámení s ekologickými projekty v Hostětíně (11:00, 13:00, 15:00)

Dobroty

• Čerstvě vylisovaná jablečná šťáva přímo od zdroje
  • Turbomošt i konopná a mátová sodovka
  • Vegetariánské kulinářské speciality
  • Fairtradová kavárna Veronica se spoustou jablečných moučníků
  • Jehněcí steaky a bioklobásky
  • Guláš z biohovězího
  • Hostětínský radler
  • Domácí kyselica
  • Regionální pivo

Užitečné informace

80 Kč za dospělého a 20 Kč za dítě.

Doprava

Na akci je omezená možnost parkování osobních aut. Využijte možnost přijet vlakem nebo na kole! Jako poděkování za příjezd vlakem či na kole dostanete poukázku na mošt zdarma. Pozor – v obci bude jednosměrný provoz směrem od Pitína! Prosím respektujte značení.

Jablečná slavnost akce si bere za cíl podpořit místní a regionální producenty, pěstitele ovoce či výrobce ovocných produktů a tradičních druhů řemeslných výrobků, spojuje kulturu a ekologické vzdělávání.

Slavnost pořádá Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Tradice Bílých Karpat, z.s., Moštárnou Hostětín s.r.o. a obcí Hostětín. Neobešla by se bez pomoci více než stovky dobrovolníků.

Staňte se dobrovolníky na Jablečné slavnosti

• Chcete se podílet na akci s bohatou tradicí a nahlédnout do zákulisí příprav?
  • Chcete využít váš volný čas smysluplně?
  • Chcete zažít Jablečnou slavnost jinak?

Pak hledáme právě vás!

Pokud se chcete dozvědět víc, kontaktujte prosím Kateřinu Kohoutovou e-mailemkaterina.kohoutova@veronica.cz, telefonicky 572 630 670. Pro přihlášení použijte prosím tento registrační formulář. Více informací naleznete zde.